Cpl Lester Shackelford

Cpl Lester Shackelford

Służba żandarma więzała się z pełnieniem szeregu czynności, które miały gwarantować w swoich założeniach integralność Armii Amerykańskiej oraz wesprzeć inne branże w prowadzeniu działań wojennych. Na barkach personelu Military Police Corps spoczywał m.in. obowiązek egzekwowania przestrzegania prawa, zabezpieczenie terenów przyfrontowych, itp.  Sylwetkę jednego z przedstawicieli MP opisujemy poniżej.

Lester Shackelford urodził się 4 lutego 1909 roku. 33 lata później- w roku 1942, staje się żołnierzem o numerze służbowym 35456462. Pośród przydzielonego umundurowania i wyposażenia, Wujek Sam umieścił charakterystyczną ciemnogranatową opaskę z wyraźnie kontrastującymi, białymi literami MP . Lester nosił ją przez kolejne 3 lata na swoim lewym ramieniu, tuż nad naszywką Wielkiej Czerwonej Jedynki.

‚Shack’– jak nazywali go znajomi- przeszedł cały szlak bojowy ‚Walczącej Pierwszej’, zaczynając już na północnoafrykańskich wybrzeżach. W trakcie służby został awansowany do rangi kaprala, za swoje zasługi wojenne odznaczono go zaś Bronze Star. Głęboko w pamięć miał wbić się mu jednakże inny moment. Pod koniec kampanii sycylijskiej, wraz z trzema innnymi kolegami, otrzymał rozkaz ochraniania mównicy w trakcie przemówienia generała Pattona. Była to słynna mowa, której wygłoszenie stało się konieczne po spoliczkowaniu dwóch żołnierzy 1 Dywizji.

Po wojnie wraca do Lexington w stanie Kentucky, gdzie 19 kwietnia 1947 roku bierze ślub z Flossie Miller. Przez resztę życia pracował jako kierowca w O’Neil Masters. 18 sierpnia 1988 odchodzi.

Komentarze wyłączone.