Stowarzyszenie

Wielka Czerwona Jedynka, jako nieoficjalne zrzeszenie pasjonatów historii, powstała w 2004 roku, jeszcze pod nazwą Big Red One Polska. Jako zarejestrowane w sądzie stowarzyszenie zaistnieliśmy w 2008 roku. Jednak bez względu na nasz status, rozwijamy się prężnie i wciąż wytyczamy nowe cele do osiągnięcia.

Istnienie grupy zapoczątkowało kilka osób, jednak dziś Stowarzyszenie liczy już przeszło trzydzieści osób i nadal prężnie się rozrasta. Wciąż napływają do nas nowe podania o rekrutację, co świadczy o opinii. W naszej grupie spotkać można ludzi z każdej warstwy społecznej, w każdym wieku i płci. Ostatnimi czasy rozwinęła się u nas, jako jedna z pierwszych w Polsce sekcja cywilna, która zrzesza osoby odtwarzające postaci cywili z okresu drugiej wojny światowej. Poziom tej gałęzi rekonstrukcji jest u nas w grupie niebywale wysoki, biorąc pod uwagę fakt, że jesteśmy prekursorami. Nasi „cywile” posiadają szeroką ponad wystarczającą wiedzę oraz wyposażenie i stroje. Pomimo tego wciąż doskonalą swój warsztat i poszerzają kolekcje, podobnie jak każdy członek stowarzyszenia, który ma obowiązek i niebywałą przyjemność bez przerwy doskonalić swoją wiedzę oraz kolekcję umundurowania i wyposażenia, którą później prezentuje na pokazach.

Możemy poszczycić się udziałem w wielu prestiżowych imprezach rekonstrukcyjnych w Polsce i poza jej granicami. Współorganizowaliśmy między innymi rekonstrukcyjną część Małopolskiego Pikniku Lotniczego w latach 2008, 2009 i 2010. Wysoka jakość naszych pokazów to przede wszystkim ogrom pracy, pasji i serca, jakie wkładamy we wszystko, co robimy na polu rekonstrukcyjnym i nie tylko.

Utrzymujemy ścisłą współpracę z wieloma samorządami lokalnymi, które bardzo chwalą sobie pokazy z naszym udziałem, a także firmami z zaplecza organizacyjnego. Dlatego nie jest dla nas problemem samodzielna organizacja imprez. Ważnym i starannie pielęgnowanym aspektem naszego istnienia jest dobry kontakt z pozostałymi grupami rekonstrukcyjnymi, dlatego też przykładamy do tego szczególną wagę.

Nasz cel to propagowanie historii, poprzez jej żywą odmianę, pozwalającą widzom przenieść się w czasie i stać się biernym uczestnikiem doniosłych wydarzeń, o których do tej pory mógł jedynie czytać w książkach lub oglądać za szklanymi witrynami muzealnych wystaw. W naszym dążeniu do doskonałości przyświeca nam pasja, zamiłowanie do historii jako nauki, a przede wszystkim szacunek do ludzi, którzy żyjąc w czasach, na które zdecydowanie nie zasłużyli, potrafili zdobyć się na odwagę i własnym trudem zmienić losy świata. Także dla nich i ich pamięci wszystko co robimy, staramy się wynieść do rangi sztuki.

Niewątpliwym sukcesem i zwieńczeniem trudów był udział w takich przedsięwzięciach jak ekranizacja książki Bogusława Wołoszańskiego pt. „Twierdza Szyfrów”, czy udział w kręceniu odcinków programu „Magazynek” dla TVN Historia.

Jednak na polu czysto rekonstruktorskim naszym przełomowym sukcesem był wspólny wyjazd do Francji, na obchody 65 rocznicy desantu na Normandię 6 czerwca 1944 roku. Przedsięwzięcie to otworzyło nam drogę do podboju europejskich imprez rekonstrukcyjnych, lecz także dało okazję uczczenia poświęcenia wielu odważnych ludzi, bez których nie byłoby nas tu dzisiaj. Wyjazd obfitował w liczne celebracje, spotkania z weteranami, zagranicznymi grupami rekonstrukcji historycznej, wymianę doświadczeń i zacieśnianie kontaktów.

Ostatnimi czasy zacieśniliśmy kontakty z belgijskimi rekonstruktorami podczas obchodów 65 rocznicy walk w Ardenach. Natomiast w najbliższej przyszłości, oprócz udziału i współorganizacji krajowych imprez, planujemy wziąć udział w obchodach zakończenia wojny w Czechach, a także wiele innych wydarzeń, których formę i rozmach może ograniczyć tylko nasza wyobraźnia.

Zachęcamy do zwiedzenia działów poświęconych naszym osiągnięciom, relacjom z imprez, galerii zdjęć, a przede wszystkim do udziału w imprezach.

Komentarze wyłączone.