Pytania i odpowiedzi

Czym zajmuje się nasze Stowarzyszenie?

Działalność Stowarzyszenia ma na celu skupienie grupy pasjonatów historii i wojskowości, ze szczególnym uwzględnieniem Armii Stanów Zjednoczonych w okresie II wojny światowej. W ramach naszego zainteresowania postanowiliśmy przybliżać publiczności sylwetki GI, czyli żołnierzy amerykańskich, w skali 1:1, wcielając się w postacie żołnierzy różnych dywizji oraz teatrów działań wojennych. Głównym tematem naszej działalności jest odtwarzanie 1 Dywizji Piechoty, słynnej „Wielkiej Czerwonej Jedynki”, jednakże jesteśmy w stanie dostosować się do formuły imprezy przedstawiając jednostki piechoty zwykłej, zmechanizowanej czy szybowcowej, które prowadziły zmagania od Europy, poprzez Afrykę, na Pacyfiku kończąc.

Skąd pochodzą członkowie Wielkiej Czerwonej Jedynki?

Członkowie naszego stowarzyszenia pochodzą z wszystkich zakątków Polski. Jeden nawet dojeżdża z okolic Londynu w Wielkiej Brytanii. Jak widać nie ma znaczenia miejsce zamieszkania, jeśli chodzi o przynależność do grupy.

Odtwórstwo historyczne- czy to tylko „bitwy”?

Rekonstrukcja historyczna to proces wieloetapowy, który w profesjonalnym wykonaniu wymaga podstawowego zapoznania z rzemiosłem aktorskim, żołnierskim i badacza historii. Jej najbardziej rozpoznawalnym elementem są dioramy czy inscenizacje historyczne, podczas których przed szeroką publicznością następuje pozoracja walk toczonych w trakcie minionych epok. Są one bardzo często nagłośnione medialnie i rozgrywane w trakcie imprez plenerowych, dzięki czemu przyciągają rzesze widzów. Daje to możliwość zaprezentowania naszego dorobku, żywego przekazu, który ma wzbudzić refleksje i zachęcić ludzi do zapoznania się z przecież tak nieodległymi czasami drugiej wojny światowej. Takie show wymagają od nas profesjonalnego przygotowania aktorskiego, ikonograficznego i materiałowego.

I tu właśnie napotykamy na inne oblicze rekonstrukcji historycznej, która objawia się jako wieloletnie starania w pozyskiwaniu elementów umundurowania , wyposażenia i uzbrojenia, poparte wiedzą merytoryczną zaczerpniętą z książek historycznych, opracowań monograficznych czy programów dokumentalnych. Nie sposób zapominać o epokowych źródłach – zdjęciach, archiwalnych filmach, elementach ówczesnej kultury masowej – które w ogromnym stopniu ułatwiają zrozumienie zachowania i motywacji ludzi żyjących w połowie XX wieku.

Wiedzę książkową uzupełniamy ponadto empirycznie. Na własnej skórze chcemy odczuć ciężar ekwipunku, pot, zmęczenie, skrajne warunki terenowo- pogodowe, by chociaż w minimalnym stopniu poczuć okropności szarego życia żołnierskiego, o którym nie wspominają politycy, filmy czy gry komputerowe. Najbardziej przyczyniają się do tego cykliczne spotkania, zwane manewrami, podczas których mamy okazję zapoznać się z musztrą, ćwiczeniami taktyki czy życiem koszarowym.

Zatem rekonstruktor to nie osoba, która zakłada wyłącznie dla zabawy mundur formacji przez kilka dni w roku, lecz pasjonat poświęcający wiele godzin życia na swoje wymagające hobby.

Chcę dołączyć- czyli podstawowe wskazówki dla rekruta.

Wbrew pozorom uzyskanie oficjalnego tytułu członka Stowarzyszenia Historycznego „Wielka Czerwona Jedynka” nie jest trudniejsze od uzyskania wizy amerykańskiej. :) Potencjalny kandydat jest zobowiązany do zapoznania z treścią strony, zwłaszcza działem rekrutacja, oraz co zdecydowanie ułatwi kolejne kroki, rejestracji na naszym forum internetowym.

Okres kandydacki wymaga od rekruta kompletowania odpowiedniego sprzętu oraz poszerzania wiedzy merytorycznej. Szukamy ludzi chętnych do działania, pasjonatów o zdroworozsądkowym podejściu do życia. Na pierwszej imprezie nie wymagamy posiadania kompletu własnego sprzętu. Należy zaopatrzyć się w następujący zestaw: M1937 wool pants, M1934 wool shirt, M41 field jacket, odpowiedni pas amunicyjny wraz z manierką, obuwie, M1938 canvas leggings oraz hełm M1. Reszte można wypożyczyć od kolegów na czas trwania imprezy.

„Kto pyta, nie błądzi.” Nie ma wśród nas osoby idealnej, która znałaby odpowiedzi na wszystkie pytania, tym bardziej nie będziemy zatem wymagać tego od rekruta. Wymagamy jedynie używania opcji szukaj na naszym forum, bądź korzystania z wyszukiwarek internetowych.

Czy Stowarzyszenie ma jakieś pojazdy historyczne ?

Tak, bezpośrednio stowarzyszenie jest właścicielem oryginalnej pół – ciężarówki Dodge WC 51. Natomiast pośrednio w grupie posiadamy także 3 Jeep`y Willys`y.

Komentarze wyłączone.