Sezon 2009

MWB Łódź 2009

Impreza w Łodzi na stałe zagościła w kalendarzu grupowych wyjazdów. Tym razem zaprezentowaliśmy sylwetki żołnierzy Big Red One tuż po zakończeniu walk o miasto Aachen. Po raz pierwszy szerokiej publiczności ukazała się cywilna sekcja naszego stowarzyszenia, wcielając się w role cywilów wspomagających US Army. Diorama została urozmaicona ponadto dzięki udostępnieniu na nasz użytek transportera Half-track.

30 Photos

Projekt NORMANDIA 2009 czas zacząć!

Ambitny plan uczestniczenia w oficjalnych francuskich obchodach wymaga od nas perfekcyjnego przygotowania i podjęcia wielu kluczowych decyzji. W celu opracowania planu działania odbyliśmy dwudniowe spotkanie w toruńskim forcie York- Żółkiewski.

41 Photos

Plan zdjęciowy Łódź 2009

W Łodzi odbyły się zdjęcia do filmu dokumentalnego o rekonstrukcji historycznej. Głównym bohaterem produkcji jest Wielka Czerwona Jedynka. W filmie tym potencjał tej dziedziny rozrywki jest ukazany na przykładzie naszej działalności. Materiał jest etiudą realizowaną przez grupę studentów z Łódzkiej Szkoły Filmowej.

24 Photos

65 rocznica operacji Overlord, Normandia 2009

Miesiące starannych przygotowań i nerwów zdecydowanie opłaciły się. Projekt Normandia 2009 możemy oficjalnie uznać za zakończony. Dla wielu z nas była to pierwsza wizyta w tym ważnym historycznie miejscu. Stała się ona okazją do spełnienia marzeń i odczucia chociaż w minimalnym stopniu warunków, z którymi prawdziwi bohaterowie Big Red One musieli zmierzyć się w 1944 roku. Szum zimnych atlantyckich fal, nietknięte zębem czasu wioski francuskie, a nawet piasek osnutej złą sława plaży Omaha, wszystkie te elementy tworzyły dla nas nowe, bardzo ważne doświadczenie.

Małopolski Piknik Lotniczy Kraków - Camp Streczyk - 2009

Kolejny raz w roli współorganizatorów rekonstrukcyjnej części Małopolskiego Pikniku Lotniczego, zagościliśmy na terenie byłego lotniska Kraków- Rakowice- Czyżyny. Utworzyliśmy dioramę obozu nazwanego CAMP STRECZYK, aby tym samym uhonorować i zaprezentować publiczności pikniku sylwetkę jednego z bohaterów Big Red One, sierżanta Philipa Streczyka. Dwa scenariusze tegorocznej edycji nawiązywały do walk toczonych przez Amerykanów tuż po dniu D oraz zmagań na terenie Czechosłowacji w roku 1945. Widzowie mieli okazję doświadczyć zmasowanego ataku wykonanego przez piechotę wykorzystującą dosyć pokaźną kolumnę pojazdów. Drugi pokaz został zakończony niespodziewanym spotkaniem z jednostkami Armii Czerwonej i współpracującymi z nią siłami Wojska Polskiego.

23 Photos

Strefa Militarna Gostyń 2009.

Już po raz drugi mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w Strefie Militarnej w Gostyniu, zlocie, który ze względu na swoją formułę pozwala na spotkanie ruchu rekonstrukcyjnego w szerokim zakresie epokowym. Wraz z zakończeniem zeszłorocznej edycji, obiecaliśmy za wszelką cenę pojawić się na jego kolejnych odsłonach. Wzorowa wielkopolska organizacja, świetne scenariusze opracowane w porozumieniu między grupami zapowiadały kolejny sukces, którego nie mogły zaprzepaścić kaprysy ze strony pogody.

12 Photos

Sopot Grodzisko

Formuła imprezy organizowanej na terenie Grodziska w Sopocie zakładała spotkanie grup rekonstrukcyjnych z wielu epok, począwszy od okresu Starożytnego Rzymu, na II wojnie światowej kończąc. Na jej użytek, Stowarzyszenie zaprezentowało konie pociągowe armii alianckich, dwa Willysy wraz z załogą.

12 Photos

\"Czerwone Byki\" w natarciu!- Ogrodzieniec 2009.

Motto amerykańskiej 34tej Dywizji Piechoty- „Attack, Attack, Attack!”- po raz kolejny rozbrzmiało w Podzamczu, gdzie odbyła się druga edycja imprezy poświęconej zmaganiom Aliantów z siłami Osi pod Monte Cassino. W jej trakcie odegraliśmy potyczkę nawiązującą do szturmu Amerykanów na okoliczne masywy. Jej przebieg, tragiczny dla nacierających Jankesów, był zwłaszcza pracowity dla grupowej sekcji medycznej. W ten sposób uczciliśmy razem z kolegami rekonstruktorami ponad 20 000 ofiar pochodzących z 34 krajów świata.

19 Photos

Filipiny na Pomorzu.

Lotnisku umieszczone nieopodal nadmorskiego kurortu Jastarnia, stało się miejscem kolejnej imprezy, w której uczestniczyli GI z Big Red One. Pomimo skromnej czteroosobowej delegacji, z pewnością wyróżnialiśmy się przyjętą tematyką naszej dioramy. Tym razem wcieliliśmy się w role spadochroniarzy 503 PIR z okresu walk o filipińską wyspę Corregidor. Tym samym poszerzyliśmy swój zakres działania o odtwarzanie Pacyficznego Teatru Działań Wojennych, praktycznie pomijanego przez polskie środowisko rekonstruktorów.

12 Photos

Falaise- Stępina 2009.

Zamknięcie kotła pod Falaise z udziałem jednostek polskich, amerykańskich i żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej stało się tematem inscenizacji historycznej w Stępinie, miejscowości nieopodal Tarnowa. Nasze stowarzyszenie otrzymało zaproszenie do udziału w tym projekcie, z zadaniem zaprezentowania sylwetek GI z 2 batalion 359. Pułku Piechoty z 90 Dywizji Piechoty, który nawiązał łączność z Polakami pod Chambois.

85 Photos

5 rocznica istnienia grupy.

Wszystko zaczęło się kameralnie, od kilku osób z północnej części naszego kraju. Kolejne sezony rekonstrukcyjne mijały, grupa rozszerzała swoje szeregi, w międzyczasie uzyskała statut stowarzyszenia, brała udział w coraz większej ilości imprez. 2009 rok przyniósł pięciolecie działalności polskiej Big Red One. Wydarzenie to nie mogło pozostać niezauważone. Zapadła decyzja o zorganizowaniu spektakularnych obchodów rocznicowych, oczywiście w klimacie lat czterdziestych.

23 Photos

Pomorskie Ardeny.

5 grudnia 2009 roku jeden z gdyńskich kompleksów leśnych przemienił się w arenę zmagań toczonych pomiędzy GI z Big Red One, a siłami SS i Luftwaffe, w których rolę wcielili się koledzy z SH Prusy. Jednodniowe manewry nawiązywały swoją formułą do zmagań toczonych w trakcie niemieckiej ofensywy „Wacht am Rhein”, w rejonie Arden. Jesienna aura i nowy, nieznany pagórkowaty teren pozwolił nam na sprawdzenie nabytych umiejętności oraz przetestowanie posiadanej wiedzy teoretycznej.

19 Photos

Remagne 2009

Na zaproszenie belgijskich kolegów odtwarzających Big Red One (http://www.dutyfirst.be), sześcioosobowa delegacja reprezentowała nasze Stowarzyszenie w oficjalnych obchodach 65 rocznicy bitwy o Ardeny, gdzie wcieliła się w żołnierzy 87 Dywizji Piechoty.

41 Photos

Komentarze wyłączone.