Sezon 2010

Moto Weteran Bazar Łódź 2010

Nasz display prezentował północno–afrykańskie zmagania Jedynki. Nie można pominąć istotnego wkładu w wystawkę naszej sekcji cywilnej, która przygotowała się do swoich zadań jak zwykle ponad wszelkie oczekiwania.

24 Photos

Manewry na Pomorzu 2010

Ośmioosobowy oddział utworzony przez GI z naszego stowarzyszenia przez sześć godzin operował w sektorze Rewa- Mechelinki- Oksywie, brnąc wśród śniegu, urządzając zasadzkę w lesie, nieoczekiwanie przechodząc do ofensywy na umocnioną placówką wroga, by wreszcie dojść w zwartym szyku w okolice torpedowni Kriegsmarine, pozostałości unikatowej budowli, zbudowanej przez Niemców tuż przy gdyńskim Oksywiu.

25 Photos

Manewry w Stępinie.

Sezon manewrowy w toku. Tym razem rejonem naszego weekendowego spotkania stała się Stępina, gdzie razem z przedstawicielami zaprzyjaźnionych grup rekonstrukcyjnych, GI mieli okazję doskonalić znajomość żołnierskiego rzemiosła. Obok oddziałów szkockich górali czy niemieckich naziemnych jednostek Luftwaffe, Big Red One wsparta Dodgem, kolejny raz przećwiczyła w praktyce wiedzę z zakresu taktyki czy używania ręcznych sygnałów. Ćwiczenia nawiązujące do zmagań Aliantów z siłami III Rzeszy we Włoszech roku 1944, pozwoliły południowej części Stowarzyszenia godnie rozpocząć działalność w roku 2010.

3 Photos

V-DAY Pilzno 2010

Na zaproszenie czeskich organizatorów, udaliśmy się do Pilzna, gdzie pośród setki rekonstruktorów z całej Europy, wspartej ogromną ilością epokowych pojazdów amerykańskich, odtworzyliśmy wkroczenie 16 Dywizji Pancernej na teren tego miasta. Sama liczba sprawnych Shermanów - 3 - świadczy o wyjątkowości tego wydarzenia. Uwieńczeniem udziału polskiej Big Red One w tym projekcie, poza odegraniem inscenizacji batalistycznej czy przedstawienia życia obozowego U.S. Army, było uczestniczenie w historycznym konwoju pojazdów, w trakcie którego część z nas miała życiową okazję podróżować na kadłubie Shermana. Czechy to kolejne miejsce na szlaku prawdziwej \"Jedynki\", jakie mieliśmy okazję odwiedzić, wracając do kraju z niezapomnianymi wspomnieniami.

44 Photos

Łódzka Noc Muzeów.

Przedstawicieli Stowarzyszenia można było spotkać również w łódzkim W Muzeum Tradycji Niepodległościowych, gdzie razem z GRH „101 Airborne”, GRH 1 SBS, GRH „Żelazny Orzeł” i SRH „Strzelcy Kaniowscy” uczestniczyli w Nocy Muzeów Trójka GI wzbogacała wystawę pt.”Generał Maczek i jego żołnierze”

8 Photos

Gdyńska Noc Muzeów.

Pomimo niesprzyjającej prognozy pogody, niecodzienny konwój składający się z trzech Willys’ów, kultowego już wytworu amerykańskiego przemysłu motoryzacyjnego, wyruszył na ulice Trójmiasta, wzbudzając nie małe zaskoczenie wśród przypadkowych świadków tego wydarzenia. Charakterystyczne białe gwiazdy na maskach, ryk silnika, którego nie można pomylić z niczym innym, a wreszcie donośny dźwięk syren, oznajmiły mieszkańcom Gdyni zgromadzonym na Skwerze Kościuszki, iż będą świadkami osobliwego wydarzenia. Po krótkim postoju przy niszczycielu ORP „Błyskawica”, kolejnej legendzie II wojny światowej, w akompaniamencie przyjemnych, wiosennych promieni słonecznych, wyruszyliśmy wypełnić główny cel naszego spotkania- uczestnictwa w kolejnej edycji Nocy Muzeów.

12 Photos

Operacja Formoza.

Na zaproszenie Marynarki Wojennej uczestniczyliśmy w Święcie Formozy- słynnej elitarnej jednostki polskich komandosów. Po ciepłym, acz mokrym przygotowaniu- przez chwilowy brak czujności zostaliśmy oblani strugami morskiej wody- GI prezentowali na terenie zamkniętej części Oksywia dwa Willysy, by następnie skorzystać z możliwości przejażdżki wojskowymi RIBami po Zatoce Gdańskiej. Kolejny raz, tym razem od strony morza, przyjrzeliśmy się pozostałościom torpedowni Kriegsmarine. Nasz główny cel wizyty- spotkanie z przedstawicielami US Navy Seals nie został niestety wypełniony. Amerykańscy goście musieli opuścić Polskę w przyspieszonym terminie. Po krótkiej rundzie jeepami na terenie Portu Wojennego, wracaliśmy do domów, otrzymując propozycje kontynuowania współpracy.

16 Photos

MPL- Kraków 2010.

Można rzec, iż „tradycji stało się zadość”! Kolejny raz w ostatni weekend czerwca, GI z naszywkami 1 Dywizji Piechoty zawitali do Krakowa, by brać udział i koordynować rekonstruktorów na VII już Małopolskim Pikniku Lotniczym.

64 Photos

Strefa Militarna 2010

Tegoroczna edycja Strefy Militarnej została zdominowana przez … upały rodem z Afryki. Sezon rekonstrukcyjny w tym roku nas nie rozpieszczał. Za każdym razem mieliśmy do czynienia z coraz to bardziej skrajnymi warunkami atmosferycznymi. Tym razem był to żar spływający z nieboskłonu. Pomimo ciężkich warunków, impreza została przeprowadzona zgodnie z ustalonym harmonogramem. Na miejscu widz po raz kolejny mógł na niewielkiej przestrzeni spotkać rekonstruktorów odtwarzających różne epizody historii. Obok siebie obozowali ułani z okresu Kampanii Wrześniowej, żołnierze Armii Czerwonej, oddziały Wehrmachtu, przedstawiciele środowiska PSZ czy francuskich wojsk kolonialnych z okresu wojny w Wietnamie. Wśród licznie zgromadzonych pasjonatów ‘żywej historii’ nie mogło zabraknąć i oddziałów US Army, wśród których Stowarzyszenie Historyczne Wielka Czerwona Jedynka reprezentowała ‘królową pól bitewnych’- piechotę.

54 Photos

Ogrodzieniec 2010- Monte Cassino

Kolejna edycja imprezy w Podzamczu pod Ogrodzieńcem, nawiązująca do walk na froncie włoskim w roku 1944, zakończona! Reprezentanci Stowarzyszenia wsparli Dodgem i „trzydziestką” kolegów z GRH 101 Airborne. Razem wcieliliśmy się w rolę amerykańskiej 34 Dywizji Piechoty i 1 SSF. Tym razem inscenizacja jankeska dotyczyła walk pod Anzio.

16 Photos

Aachen 1944- Stępina

Zeszłoroczne wydarzenia w Stępinie zapowiadały powtórkę z rozrywki na wysokim poziomie. Chyba jednak nikt nie przypuszczał, że edycja Anlage Sud 2010 pod kontrolą Yuriego, zdecydowanie przybije wszystko co do tej pory widzieliśmy! Podkarpacka mieścina stałą się miejscem współpracy rekonstruktorów o bardzo profesjonalnym podejściu do swojego hobby. Oddanie pasji oraz duża dawka poczucia humoru ze strony jej uczestników pozwoliły na wytworzenie niesamowitej atmosfery, która zdecydowanie ułatwiła nam wykreowanie trudnego do powtórzenia projektu. Tym razem areną naszych działań miało stać się miejsce ucharakteryzowane w efektowny sposób na zgliszcza pierwszego wielkiego niemieckiego miasta zdobytego przez Amerykanów na ich szlaku ku sercu III Rzeszy. Aachen, bo o nim mowa, było dla 1 Dywizji Piechoty sprawdzianem umiejętności walki w nie dość że zurbanizowanym terenie, to do tego miejscu będącym częścią osławionej linii Zygfryda. Propaganda Goebbelsowska ogłosiła je twierdzą nie zdobycia… jak pokazały wydarzenia z końca 1944 roku w obliczu przewagi sprzętowej US Army, wspartej USAAF, mit ten pękł niczym bańka mydlana.

58 Photos

Simplus Maximus.

Ujęcia zerejestrowane w trakcie kolejnej edycji lokalnej imprezy- \"Wehikułu Czasu\" w sopockim grodzisku.

5 Photos

Marsz w lesie Hurtgen.

Wydawało by się, iż kompleks leśny w sektorze Aachen- Monschau- Duren jest jednym z wielu podobnych zbiorowisk na mapie Europy. W rzeczywistości Hurtgenwald jest okryty ponurą sławą. To tutaj pod koniec roku 1944, wśród „wiecznej zieleni” żołnierze alianccy i niemieccy zmagali się nie tylko ze sobą, ale z ciężkimi warunkami pogodo-terenowymi. W operację nazwaną przez Hemingwaya „Passchendaele z rozrywanymi drzewami” została uwikłana 1 Dywizja Piechoty, której śladami ruszyli przedstawiciele Stowarzyszenia.

64 Photos

Bydgoszcz 2010- patrol

Tym razem, korzystając z długiego weekendu, nasze Stowarzyszenie postanowiło uczcić dwa święta (Święto Odzyskania Niepodległości i Dzień Weterana) w nieco odmienny sposób, poprzez organizację wewnętrznych manewrów nieopodal Bydgoszczy. Klimatyczne, zapomniane miejsce było dla nas wymarzonym terenem działań! I tak odbyliśmy wielokilometrowe przechadzki z zachowaniem szyku bojowego, przy akompaniamencie niezwykle zmiennej i kapryśnej pogody oraz trzy nocne wypady nad Wisłę. Okolica definitywnie nadawała się do zatytułowania manewrów mianem „Nadrenii 1945″.

46 Photos

Bydgoszcz 2010- wioska

Tym razem, korzystając z długiego weekendu, nasze Stowarzyszenie postanowiło uczcić dwa święta (Święto Odzyskania Niepodległości i Dzień Weterana) w nieco odmienny sposób, poprzez organizację wewnętrznych manewrów nieopodal Bydgoszczy. Klimatyczne, zapomniane miejsce było dla nas wymarzonym terenem działań! I tak odbyliśmy wielokilometrowe przechadzki z zachowaniem szyku bojowego, przy akompaniamencie niezwykle zmiennej i kapryśnej pogody oraz trzy nocne wypady nad Wisłę. Okolica definitywnie nadawała się do zatytułowania manewrów mianem „Nadrenii 1945″.

35 Photos

Bydgoszcz 2010- strzelnica

Ostatni dzień naszego spotkania upłynął w Bydgoszczy, gdzie odwiedziliśmy strzelnicę pana Rapkiewicza oraz Pomorskie Muzeum Wojskowe. Mieliśmy okazję odbyć szkolenie strzeleckie na egzemplarzach broni bliskich naszym zainteresowaniom- <strong>M1 Carbine, M1 Garand, Colt M1911</strong> z 1913 roku czy <strong>VIS</strong>ie. Efekty strzelania były dla nas zadowalające- jak ujął jeden kolega: \"Nie umknąłby!\"

19 Photos

Bydgoszcz 2010- Pomorskie Muzeum Wojskowe

Ujęcia części eksponatów prezentowanych w Pomorskim Muzeum Wojskowym, które odwiedziliśmy w trakcie manewrów.

28 Photos

Sabaton- \"Screaming Eagles\"

Ujęcia zarejestrowane okiem aparatu przed i w trakcie kręcenia klipu do teledysku \"Screaming Eagles\", autorstwa szwedzkiej grupy SABATON.

34 Photos

Bastogne/Recogne 2010

66 rocznica „Battle of the Buldge”, jak w terminologii anglosaskiej zwykło się określać zmagania na terenie Arden z przełomu 1944/45 roku, została uczczona przez reprezentantów Stowarzyszenia w miejscu historycznych wydarzeń- belgijskim miasteczku Bastogne i Recogne. Tereny te, dzięki staraniom zaprzyjaźnionej organizacji „Duty First”, wspartej siłami rekonstruktorów z różnych stron Europy, w trakcie weekendu cofnęły się niejako do okresu zimy 44′.

69 Photos

Komentarze wyłączone.