Sezon 2011

MWB- Łódź 2011

Gdzieś w Normandii oddział piechoty dociera na pozycje moździerzy 18 Pułku. GI regenerują siły, wymieniają doświadczenia z kolegami z zaplecza i francuskimi cywilami.

30 Photos

Spotkanie z USMC

W ramach zacieśniania współpracy z siłami zbrojnymi Stanów Zjednoczonych, przedstawiciele Stowarzyszenia mieli okazje spotkać się na zamkniętej imprezie z personelem USMC, który na co dzień odpowiada za ochronę amerykańskiej ambasady w Warszawie. Owocne spotkanie z przedstawicielami Korpusu było ciekawym doświadczeniem, który, jak mamy nadzieję, pozwoli na realizację naszych ambitnych planów.

3 Photos

Belgia II 2011- cmentarz Henri-Chapelle

W wyniku wymiany maili między Muzeum i Stowarzyszeniem 1 Dywizji Piechoty oraz zarządem cmentarza, postanowiliśmy symbolicznie uczić poległych przedstawicieli Polonii walczącej w ramach US Army poprzez adopcję nagrobka jednego z rodaków. Ostatecznie wybór padł na żołnierza 18 Pułku, wchodzącego w skład 1 Dywizji. Staff Sergeant Joseph F. Owczarczak z Erie w stanie Nowy Jork, odznaczony Bronze Star i Purple Heart, poległ po trzyletniej służbie w piątek 15 września 1944 roku, zapewne w trakcie walk na Linii Zygfryda

36 Photos

Belgia II 2011- muzea

Kolejnym celem wyprawy było wspomniane muzeum Big Red One. Zostało ulokowane w domu, któy na przełomie 1944/45 roku stanowił sztab jednej z kompanii 1 Dywizji. Jego właściciele- para sympatycznych staruszków- pamięta wyzwolenie wsi Clermont przez Wielką Czerwoną Jedynkę. Na przestrzeni lat gromadzili artefakty związane z tym wydarzeniem, ponadto z chęcią przyjmowali w swoje progi weteranów US Army, którzy na pamiątke pozostawiali w i na nim swoje inicjały.

32 Photos

Belgia II 2011- Marsz

Przedstawiciele SH Wielka Czerwona Jedynka ponownie gościli w Belgii. Tym razem głównym powodem wizyty był 25 kilometrowy marsz ku pamięci 82 amerykańskiej Dywizji Powietrznodesantowej- „In the footsteps of the 82nd Airborne Division”- w którym uczestniczyliśmy na zaproszenie organizatorów. Sam marsz od kilku lat sukcesywnie skupia wokół siebie liczne grono uczestników, połączonych jednym celem, zachowaniem pamięci o wydarzeniach II wojny światowej. Tegoroczną edycję poświęcono żołnierzom 325 Pułku Piechoty Szybowcowej (325th GIR) i to właśnie ich szlakiem bojowym ruszyło prawie tysiąc uczestników.

48 Photos

Dodge WC51

Z nieukrywaną radością prezentujemy efekt prac nad najnowszym nabytkiem parku maszynowego Stowarzyszenia. Dodge WC 51 z 8 lutego 1942 roku po kosmetycznych zabiegach dołączy do grona trzech Willys\'ów i Dodge\'a \"Emily\". Zdjęcia egzemplarza w pełnej krasie pojawią się wkrótce.

5 Photos

Niemcy IV 1945r- \"Replacements\"\"

Zdjęcia wykonane w trakcie spotkania w Gdańsku, nawiązują właśnie do owego zjawiska. Młody kapral, wraz z \"nowymi \" w oddziale chce zaimponować Staff Sergeantowi odwagą. Bez sprzeciwu zgłasza się na ochotnika do pełnienia roli skauta. Patrol w wiosce nieopodal Dessau, udaje się w kierunku przedmieść. Okoliczne wzgórza należące do rejonu Gór Harz, okazują się bronione przez nieliczne już grupki Niemców. Oddział przełamuje ich opór, lecz kapral nie wraca z pola walki... Ku pamięci Cpl Herberta Lybarger\'a, żołnierza 18 Pułku, który poległ 18 IV 1945 roku.

55 Photos

Włochy 2011

Italia to kolejne miejsce na mapie Europy odwiedzone przez reprezentantów Stowarzyszenia. Wyprawa, poza turystycznym aspektem, miała wymiar rekonstrukcyjny w postaci obozu założonego wraz z przyjaciółmi z niemieckiej sekcji SRH Wrzesień 39, w nadmorskiej części Toskanii.

54 Photos

NM Warszawa

Tegoroczna edycja Nocy Muzeów za nami. Tym razem Stowarzyszenie odwiedziło Warszawę i Gdynię. Zdjęcia zarejestrowane w trakcie spotkania na Cytadeli, gdzie odtworzono posterunek z końcowego okresu wojny.

29 Photos

Noc Muzeów 2011- Gdynia

Północna część Stowarzyszenia prezentowała park maszynowy, składający się z Dodge’a WC-51 i 2 Willysy, wraz z GI przygotowującymi się do inwazji na francuskie wybrzeże. W międzyczasie udaliśmy się na pokład ORP „Błyskawica”, gdzie dzięki uprzejmości pracowników, dokładnie poznaliśmy historię, anegdoty i zbiory okrętu-muzeum.

61 Photos

Zduńska Wola

Piknik militarny na terenie Zduńskiej Woli na główny plan wysunął jednostki polskiego 2 Korpusu walczącego u boku innych nacji alianckich na terenie Półwyspu Apenińskiego. Nam przypadła rola odegrania amerykańskiej piechoty w trakcie inscenizacji „Bologna 1945„. Na terenie wystawowym natomiast, prezentowano sprzęt należący do Stowarzyszenia. W międzyczasie wykonano zdjęcia zainspirowane znanym skądinąd ujęciem USMC…

21 Photos

Manewry helskie

Trójmiejsko-olsztyńska część grupy postanowiła rozpocząć wakacyjny sezon manewrami na Półwyspie Helskim. Dzięki uprzejmości Muzeum Obrony Wybrzeża rozbiliśmy na terenie tej placówki obóz stanowiący bazę wypadową dla głównego celu. Była nim penetracja XX-wiecznych obiektów militarnych rozlolowanych w sektorze pomiędzy Helem, a Juratą.

67 Photos

SM 2011- Afryka

Kolejnego dnia przenieśliśmy się już na tunezyjskie pustynie i wzgórza, prezentując sylwetki GI z Jedynki z okresu kampanii północnoafrykańskiej.  Odwiedził nas nawet generał Teddy Roosevelt na swoim Rough Rider\'ze, w którego rolę wcielił się Stachu. W międzyczasie nasze Willysy jechała w ariegardzie parady między Gostyniem i Piaskami,.

108 Photos

SM Gostyń- partol 1945

Ujęcia zarejestrowane w trakcie patrolu. Niemcy 1945 rok

41 Photos

SM Gostyń- Pierwszy Dzień Wolności

Diorama nawiązująca do roku 1945, która stanowiła tło do opowiedzenia historii wyzwalania przez aliantów obozów jenieckich, koncentracyjnych  i robotników przymusowych.

37 Photos

Ogrodzieniec 2011- Okinawa 1

Okinawa 1945, linia Shuri. Rekonstrukcja wydarzeń zarejestrowana przez Tadzika w trakcie imprezy w Ogrodzieńcu.

50 Photos

Ogrodzieniec 2011- Okinawa 2

Okinawa 1945, linia Shuri. Rekonstrukcja wydarzeń zarejestrowana przez MARCINA MACENOWICZA w trakcie imprezy w Ogrodzieńcu.

28 Photos

Operacja Gingerbread

161 Photos

Recogne XII 2011

109 Photos

Komentarze wyłączone.