Operacja „OAKHILL” – Dębogórze 5-6/05/2012

Dnia 6 maja 2012 roku wioska Dębogórze mieszcząca sie nieopodal Gdyni stałą się miejscem widowiska historycznego, nawiązujacego do dwóch epizodów II wojny światowej – walk Lądowej Obrony Wybrzeża w 1939 roku oraz spotkania amerykańsko- radzieckich wojsk nieopodal Torgau w kwietniu 1945 roku.

Dzień wcześniej widzowie mieli możliwość zapoznania się z efektem prac poszukiwawczych SH Wielka Czerwona Jedynka, w postaci biogramów prezentujących sylwetki Polaków – żołnierzy US Army która powstałą dzieki współpracy z amerykańskim First Division Museum.

Zobacz galerię zdjęć

Punktem kulminacyjnym były jednak dwie inscenizacje. Pierwsza- epizod wrześniowy – nawiązywał do walk toczonych o północne rubieże Gdyni. Druga nawiązywała do wydarzeń spod Torgau. Niemiecki oddział składajacy się z volkssturmistów i SS-manów zajął pozycje obronne. Wkrótce zostaje zaskoczony atakiem niewielkiego oddziału rozpoznawczego Armii Czerwonej. Po krótkiej wymianie ognia i wycofaniu Krasnoarmiejców na polu bitwy pojawił się patrol amerykańskiej 69 Dywizji Piechoty, który pozyskując jeńca i otrzymując straty zadane przez broniących się Niemców, wycofuje się poza strefę ostrzału. W tym momencie na pozycje niemieckie rusza nawała artyleryjska, a tuż za nią główne siły US Army, wspierane przez ciężarówkę Dodge uzbrojoną w km. Wkrótce na horyzoncie z okrzykiem „Uurrraa!” na ustach pojawia się Armia Czerwona. Niemcy zaprzestają oporu i biegną poddać się Jankesom. Dochodzi do spotkania sojuszniczych armii – przekazania SS-manów Sowietom, bratania, wymiany pamiątek…

Zobacz galerię zdjęć

Widowisko w Dębogórzu zostało zorganizowane w preddzień kolejnej rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie przy współpracy SH Wielka Czerwona Jedynka, Towarzystwa Przyjaciół Sopotu – sekcji rekonstrukcyjnej wraz z władzami samorządowymi. Serdecznie dziękujemy za pomoc i wsparcie uzyskane od Sebastiana Dragi oraz firm BTS Hunter i Fireshow.

Przede wszystkim zaś za wzorową postawę i profesjonalizm dziekujemy uczestnikom wydarzenia:

Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej ,,Die Freiwilligen”
Trójmiejska Grupa Rekonstrukcji Historycznych
Grupa Rekonstrukcji Historycznej 2-go Morskiego Pułku Strzelców
SGO Pomorze

Wysłane przez Michał w kategorii Relacje z imprez, Możliwość komentowania Operacja „OAKHILL” – Dębogórze 5-6/05/2012 została wyłączona

Komentarze wyłączone.