Otwarcie wystawy „Zimna wojna” w IPN, Warszawa 01/10/2010

1 października 2010 roku w siedzibie IPN na ulicy Marszałkowskiej w Warszawie odbyło się otwarcie wystawy „Zimna wojna. Krótka historia podzielonego świata”. Pokazuje ona wydarzenia lat 1945-1991, jakie miały miejsce prawie na wszystkich kontynentach podzielonych „żelazną kurtyną”.

W wernisażu wystawy udział wzięli przedstawiciele ambasad Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, USA, Rosji oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Otwarciu wystawy towarzyszyła rekonstrukcja punktu granicznego „Checkpoint Charlie”, jaki działał od 1961 roku w Berlinie. Po stronie amerykańskiej wystąpili m.in. członkowie naszego Stowarzyszenia, stronę radziecką reprezentowała grupa z Pomorza. „Checkpoint Charlie” został przygotowany niewielkim nakładem środków, ale był tak sugestywny, że wielu przechodniów pytało, czy może przejść na drugą stronę chodnika. Niektórzy opowiadali swoje historie związane z prezentowanym okresem, inni żartowali, że mieszkają po „złej stronie” miasta.

Wystawa jest warta odwiedzenia, bo zapewne wiele osób nie pamięta bądź nie wie, że za zerwanie „żelaznej kurtyny” płaciło się najwyższą cenę. Jeszcze w 1991 roku na Litwie ludzi rozjeżdżały radzieckie czołgi.

Wysłane przez Hubi w kategorii Relacje z imprez, Możliwość komentowania Otwarcie wystawy „Zimna wojna” w IPN, Warszawa 01/10/2010 została wyłączona

Komentarze wyłączone.