Alexander Kowalski

Początkowe lata życia, Aleksander Kowalski, urodzony w 1918 roku, spędził pod adresem 75 Washington Street w Greenfield, Franklin County, stan Massachusetts. Wychowywał go starszy brat, Vincent, zastąpując przewcześnie zmarłych rodziców, emigrantów z Polski. Po ukończeniu Greenfield High School w 1937 roku w jego głowie rodził się plan związania dalszego życia z wojskiem.

8 listopada 1940 roku zaciąga się do US Army w mieście Springfield w stanie Massachusetts. Kolejne miesiące spędza na terenie różnych baz wojskowych- Fort Deven, Massachusetts, Fort Ethan Allen, Colchester, Vermont, i Fort Benning, Georgia. Ostatecznie zostaje żołnierzem 7th Artillery Battalion, jednej z amerykańskich jednostek artyleryjskich o rodowodzie sięgającym 1916 roku.

8 czerwca 1917roku, 7-my batalion artylerii polowej zostaje częścią 1 Dywizji Ekspedycyjnej. Wraz z tą jednostką bierze udział w siedmiu kampaniach Wielkiej Wojny. W trakcie międzywojnia pozostaje na czynnej służbie, by po 1941 roku, wraz z 1 Dywizją ruszyć jej szlakiem bojowym od Afryki Pólnocnej, po Czechosłowację.

Insygnia 7-go Batalionu (pułku) Artylerii Polowej

Staff Sergeant Kowalski, numer służbowy 11008430, należał do grona nielicznych, doświadczonych weteranów, którzy brali udział w walkach na terenie Algerii, Tunezji i Włoszech. Przed dniem D na jego barkach spoczywał ciężar edukowania uzupełnień i przygotowania żółtodziobów do trudnego zadania, jakim niewątpliwie miał być desant na północnofrancuskie wybrzeża. Tak pamiętnego dnia D, 6 czerwca 1944 roku zapamiętał go Alfred A. Alvarez: „Ze względu na mój wieki naiwność prawdopodobnie zadawałem masę głupich pytań. To skłoniło sierżanta Aleksa Kowalskiego (Greenfiel, Massachusetts), do warknięcia: „Słuchaj no, „John’ (od „John-Ass Recruit”), masz tylko dożyć nim dotrzesz do tego *#$%#% przyczółka i być pewnym, że masz ze sobą te $#%$&$ radio.” Sierżant trafił później do niewoli wraz z dowódcą baterii, kapitanem Jack’iem Wood’em i obserwatorem artyleryjskim, porucznikiem William’em P. Hill’em. Zmarł z odniesionych ran w niemieckim obozie jenieckim.”

Obóz nr 221, gdzie umieszczono Kowalskiego, znajdował się w miejscowości Saint-Jacques-de-la-Lande, ulokowanej niedaleko Rennes. 2 sierpnia 1944 roku, dochodzi do jego ewakuacji, wymuszonej przez nadchodzących w te rejony Anglosasów. Wraz z 39 innymi POW (Prisoner of War), Kowalski znajduje się w pociągu transportowym, zmierzający przez Redon, Nantes, Angers do Langeais (okolice Tours). W tej miejscowości podróż została brutalnie przerwana przez USAAF. Dwa samoloty P38 Lightning dokonują ataku. S/Sgt Alex Kowalski zostaje raniony, wskutek czego ponosi śmierć.

W trakcie służby otrzymał odznaczenia: Legion of Merit(!), Bronze Star, Purple Heart

Komentarze wyłączone.