Edwin Dworek

4 lipca 1944 roku rozpoczyna się operacja mająca wyprowadzić Amerykanów spoza koszmaru żywopłotów. Sztabowcy nadają jej przydomek Cobra. Wśród jednostek ruszających do boju, znajduje się i 1 Dywizja, która to rozpoczynając dzialania z rejonów Caumont, nacierała w początkowym stadium bitwy w kierunku zachodnim. Na jej drodze, pod Marigny (na południe od St-Lo) stają niemieckie 353 Dywizja i dwie kompanie 2 Dywizji Grenadierów Pancernych SS. W trakcie dnia, pomimo wsparcia ze strony USAAF i Sherman’ów, zapanował impas. Dopiero z nadejściem zmroku, sytuacja uległa zmianie. Niemcy zostają wyparci, przynajmnie tak sądzi 18 Pułk, który de facto ominął swój cel- Marigny, zdobywając wzniesienia na południe od niego. Z dowództwa nadchodzi rozkaz- nacierać nocą na Coutances! Generał Huebner, niepewny sytuacji i położenia swych wojsk, postanawia poczekać do rana. Następnego dnia, 28 lipca, nadjeżdzają czołgiści z 3-ej Pancernej. Rusza natarcie w trzech kierunkach- sektor Marigny- Coutances padł łupem Big Red One.

MarignyGI z Big Red One; Marigny 27 lipiec 1944 rok.  Źródło: criticalpast

Dywizja zostaje teraz skierowana na południe. Za cel ofensywy wyznaczono Mortain. Po drodze, GI czekała ciężka walka w realiach normandzkich żywopłotów. Za każdym zakrętem czychało niebezpieczeństwo w postaci doskonale zamaskowanych i przygotowanych stanowisk obronnych nieprzyjaciela. Zaledwie tydzień po walkach pod Marigny, 4 sierpnia 1944 rozgrywa się potyczka o Logis de la Bocage. ‚Jedynka’ odnosi zwycięstwo, jednakże ponosi straty. Wśród KiA odnotowano starszego szeregowego Edwin’a F Dworek’a.

Pfc Edwin Dworek

Pfc Dworek (numer służbowy 33439607) służyl w kompanii C 26-ego Pułku, wchodzącego w skład 1 Dywizji Piechoty. Z dostępnych nam informacji, wiemy iż pochodził z Pensylwanii. W trakcie służby został odznaczony Purple Hearth, co wskazuje na wcześniejsze zranienie w trakcie działań bojowych. Obecnie jest pochowany na terenie cmentarza amerykańskiego w Bretanii.

Powyższy opis stanowi zarys ostatniej kampanii, w której uczestniczył za życia. Został oparty na epokowych źródłach.

Komentarze wyłączone.